Witaj

Kim jesteśmy? Skąd się tu wzięliśmy? Jaki jest cel naszej egzystencji?

Na przestrzeni dziejów wielu próbowało na wiele różnych sposobów odpowiadać na te pytania. Wedy, czyli święte pisma hinduskie, wyjaśniają wszystkie te kwestie. Wskazówki, jakie podają, są ponadczasowe, niezmiennie aktualne. Droga do osiągnięcia trwałego szczęścia, jaką opisują, jest jasnym procesem, którego skuteczność można odczuć bezpośrednio poprzez praktykę medytacji do Radha Kryszny. Autentyczność tej filozofii jest faktem dostępnym doświadczeniu tego, kto wciela ją w życie.

Witaj

Jagadguru Shri Kripalu Ji Maharaj

Poprzez niezliczone wykłady Jagadguru Shri Kripalu Ji Maharaj wyjaśnił najbardziej złożone nauki pism hinduskich w prosty i praktyczny sposób, który może być zrozumiały dla ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Podkreślał, że roopdhyan (aktywne angażowanie umysłu podczas medytacji nad formą, cnotami i Boskimi działaniami Radha Kryszny) jest najważniejszą częścią każdej formy Bhakti i uważał Bhakti bez roopdhyan za pozbawioną życia.

  • Shri Kripalu Ji Maharaj
  • Didi
Jagadguru Kripalu Parishat

Jagadguru Kripalu Parishat (JKP) jest międzynarodową organizacją non-profit o charakterze duchowym, edukacyjnym i charytatywnym. Została założona w 1972 roku przez Jagadguru Shri Kripalu Ji Maharaj i obecnie działa pod przewodnictwem trzech mianowanych Prezydentów, Suśri dr Vishakha Tripathi Ji, Suśri dr Shyama Tripathi Ji i Suśri dr Krishna Tripathi Ji. 

Hinduizm

Religijne tradycje

Hinduizm jest jedną z najstarszych religii świata, istnieje od tysięcy lat i opiera się na bogatych religijnych tradycjach.

Główną nauką hinduizmu jest to, że podstawowa natura człowieka nie ogranicza się do ciała czy umysłu. Ponad nimi istnieje dusza, a ponad duszą jest Bóg. Indie nigdy nie nawracały i nie tłumiły innych wyznań.  

Jednym z najlepszych źródeł historii Indii jest literatura wedyjska. Wedy utworzyły pismo indyjskie. Idee i praktyki religii wedyjskiej są skodyfikowane przez Wedy i stanowią również podstawę klasycznego hinduizmu. Wedy wytyczają i pokazują bezpośrednią drogę dojścia do samego Boga. Tym właśnie różni się filozofia/religia hinduska od wszystkich innych religii świata.

Radha Kryszna to boska, wieczna para, najwyższa forma Boga w hinduizmie. Radha i Kryszna są nierozłączni i razem symbolizują ostateczne zjednoczenie duszy z boskością.

  • HInduism

Najważniejsze pytania

  • RK-swing

Co to jest za miejsce?

Jest to Świątynia Hinduska (Mandir), a konkretnie Świątynia Radha Kryszny. Jesteśmy częściąj organizacji Jagadguru Kripalu Parishat założonej przez Jagadguru Shri Kripalu Ji Maharaj

Kto może odwiedzić Świątynie?

Każda osoba zainteresowana drogą duchową niezależnie od pochodzenia czy wyznania. Prosimy jednak o przestrzeganie pewnych podstawowych zasad: przy wejściu zdejmujemy obuwie, należy być ubranym stosownie (spódnice mini i krótkie spodenki nie są właściwe). Prosimy też o nie robienie zdjęć i filmów ołtarza.

Kiedy mogę odwiedzić Świątynie?

Najlepszy czas to przyjść na Satsang w niedzielę od 11:00 do 12:15, albo na medytację przy śpiewie imion Boga w soboty od 16:00 do 18:00. Jeśli chciałbyś przyjść w innym czasie prosimy o kontakt telefoniczny: +48 536-189-359

Jak do was dojechać?

Nasza Świątynia znajduje się w Brzegach tuż przy granicy Krakowa. Można do nas dojechać autem, rowerem - znajdujemy się przy “Wiślanej Trasie Rowerowej”, czy też autobusem podmiejskim. Mapę i informację na temat autobusów znajdziesz na naszej stronie kontaktowej

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej na temat tej drogi?

Jesteś we właściwym miejscu, na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje o hinduizmie, wedach; wykłady i filmy tłumaczące różne zagadnienia filozoficzne. Jeśli chcesz więcej, odwiedź nas osobiście na Satsang, czy przyjdź też na spotkanie z nauczycielami JKP, którzy mają tutaj wykłady kilka razy do roku.

Co to jest Satsang i kiedy się odbywa?

Satsang, czyli z sanskrytu “duchowe połączenie”, jest rodzajem hinduskiego nabożeństwa. Satsang w naszej Świątyni odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 11. Rozpoczynamy modlitwa w języku hindi, potem jest śpiewanie, video z wykładem Guru, Arti do Jagadguru i naszych Bóstw (Radha Kryszna i Sita Ram). Wszystkie osoby są mile widziane.

Jakie jest znaczenie nazwy Radha Govind Bhakti Yog Mandir?

Radha Govind to inne imię Radha Kryszny, duchowej pary i najwyższej osobowości Bożej. Bhakti znaczy oddanie, przywiązanie, wiara, miłość, Yog (czytaj Jog) to dosłownie połączenie, a razem Bhakti Yog lub Bhaktiyog droga do Boga poprzez oddanie się. Mandir znaczy świątynia. Czyli razem Radha Govind Bhakti Yog Mandir znaczy Świątynia drogi oddania się Radha Krysznie.

Jakie postacie znajdują się na ołtarzu?

Ołtarz w świątyni jest podzielony na 3 nawy, udekorowane w stylu Nikunj Darshan. W centralnej znadują się Radha Kryszna, po lewej stronie Sita Ram, a po prawej Jagadguru Shri Kripalu Ji Maharaj.

Radio Radha Madhav Dham

Słuchaj duchowych pieśni i wykładów - zanurz się w Bhakti, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu dzięki radiu RMD

Prosimy o pomoc w utrzymaniu świątyni

Twoja hojność i wsparcie są niezwykle istotne dla utrzymania świątyni. Prosimy o Twój wkład w postaci darowizny, abyśmy mogli kontynuować naszą misję duchową i zapewnić świątynię jako miejsce spokoju i duchowego rozwoju dla wszystkich. Twoja darowizna przyczyni się do ożywienia i rozwoju naszej wspólnoty, dlatego serdecznie prosimy o Twoje wsparcie finansowe dla świątyni. 

  • Mandir